Centrum Dydaktyczno-Badawcze Żeglugi Śródlądowej 13.10.2017 15:37

Dnia 7 czerwca 2017 r. na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie gościli przedstawiciele Europejskiej Platformy Innowacji w Zakresie Żeglugi Śródlądowej (The European Inland Barging Innovation Platform - EIBIP), którzy z ramienia Dyrektoriatu Generalnego ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej (DG MOVE EU) koordynują prace związane z konsolidacją innowacyjnych centrów żeglugi śródlądowej na potrzeby rozwoju tego sektora w Europie.
Dotychczas utworzono pięć innowacyjnych centrów: w Niemczech (MARIKO), Austrii (Pro Danube), Holandii (EICB), Francji (VNF) i w Polsce (CINTRE).

CINTRE (Research and Education Center for Inland Navigation Transport), czyli Centrum Dydaktyczno-Badawcze Żeglugi Śródlądowej powołane zostało 10 maja 2017 roku zarządzeniem nr 31 Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zgodnie z zasadą przyjętą w Projekcie Komisji Europejskiej do współpracy może przystąpić tylko jeden ośrodek badawczo-naukowy z państwa wspólnotowego, tym bardziej jest to dla nas duże wyróżnienie.

Od października jesteśmy widoczni na europejskiej mapie innowacyjnych centrów rozwoju żeglugi śródlądowej.

The European Inland Barging Innovation Platform folder 1 (format:  jpg, rozmiar:  155 kB)

The European Inland Barging Innovation Platform folder 2 (format:  jpg, rozmiar:  156 kB)