Studenci na żaglowcu, czyli pływające laboratorium 14.06.2018 11:28

Studenci Wydziału Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, kierunku budowa jachtów, część zajęć laboratoryjnych mają w plenerze, na lokalnych wodach. Uczą się między innymi tzw. aero- i hydrodynamiki jednostek. Niedawno odbyli takie zajęcia, płynąc żaglowcem „Olander”. Jest to dwumasztowy kuter gaflowy.

W ramach zajęć prowadzonych przez dr. inż. Zbigniewa Zbroję studenci obserwowali i uczestniczyli w manewrach związanych z cyrkulacją i jej zawężaniem (na wąskim akwenie) oraz dobijaniem do kei przy oddziaływaniu wiatru. Szczególnym doświadczeniem była obserwacja oddziaływania steru we współpracy ze zmiennymi obrotami śruby na płynący kadłub.

Historię s/y „Olander” oraz jego walory morskie podczas pływania na fali przybliżył studentom kpt. Włodzimierz Przysiecki . Młodzi ludzie zadawali liczne pytania na temat konstrukcji kadłuba i remontu.

Pokazuje obraz w nowym oknie (format:  jpg, rozmiar:  284 kB)