Uroczysta promocja kolejnych dyplomantów europejskich studiów EMSHIP, realizowanych przez WTMiT i pięć uczelni zagranicznych 24.11.2017 11:57

Wydział Techniki Morskiej i Transportu  od 2011 roku uczestniczy w kształceniu na studiach podyplomowych (post-master) EMSHIP - European Masters Course in Integrated Advanced Ship Design, prowadzonych przez międzynarodowe konsorcjum uczelni europejskich: Universite de Liege (Belgia), Ecole Centrale de Nantes (Francja), University of Galati (Rumunia), University of Rostock (Niemcy), University of Genova (Włochy), ICAM (Institut Catholique d'Arts et Métiers) Nantes (Francja), Solent University (Wielka Brytania) oraz ZUT w Szczecinie (Polska). Studia finansowane są częściowo ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus Mundus, co stanowi potwierdzenie wysokiej jakości organizacyjnej i merytorycznej kształcenia, w którym uczestniczy również WTMiT.
Celem Wspólnych Europejskich Studiów Magisterskich EMSHIP jest zapewnienie kształcenia na wysokim poziomie, w zakresie zaawansowanego projektowania konstrukcji statków i pływających obiektów offshore w trybie 1,5 rocznych studiów drugiego stopnia, którym odpowiada 90 punktów ECTS. Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują dwa dyplomy ukończenia magisterskich studiów wyższych: jeden z Universite de Liege (ULG), Belgia, drugi z Ecole Centrale de Nantes (ECN), Francja. W suplementach do dyplomów znajdują się informacje m.in. o przebiegu trzeciego semestru studiów w jednej z czterech uczelni: University of Galati Dunarea de Jos, Universita Degli Studi di Genova, Universität Rostock lub Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jak dotąd kształcenie ukończyło sześć roczników studiów EMSHIP. Tym samym blisko 200 studentów z wielu krajów świata otrzymało dyplomy ukończenia studiów wyższych. W tej grupie prawie 60 studentów odbyło na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu jeden semestr studiów, przygotowało prace magisterskie oraz zdało egzamin dyplomowy.
14 października 2017 roku dr hab. inż. Maciej Taczała, prof. ndzw. ZUT, dziekan WTMiT i lokalny koordynator studiów EMSHIP, wykładowca przedmiotu Advanced Ship and Offshore Structural Mechanics oraz opiekun prac dyplomowych, a także dr hab. inż. Zbigniew Sekulski, wydziałowy koordynator programu Erasmus+ i zastępca lokalnego koordynatora studiów EMSHIP, wykładowca przedmiotu Advanced Ship and Offshore Structural Design oraz opiekun prac dyplomowych, uczestniczyli w uroczystości zakończenia 6. edycji studiów EMSHIP, która odbyła się w Universite de Liege. Miła uroczystość była okazją do ponownego spotkania z absolwentami studiów oraz uczestniczenia w uroczystości, której przebieg różni się od tego do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Studentom nie wręczono jeszcze dyplomów ukończenia studiów (formalny dokument otrzymają później), ale publicznie ogłoszono, że zgromadzeni studenci ukończyli studia i uzyskali tytuł magistra. Obecność na uroczystości była również okazją do spotkania i rozmowy z władzami partnerskiej uczelni z Belgii.

Tekst opracował: Zbigniew Sekulski

Uroczysta promocja dyplomantów EMSHIP (format:  jpg, rozmiar:  150 kB)

Uroczysta promocja dyplomantów EMSHIP (format:  jpg, rozmiar:  92 kB)